نقد فیلم سر پر از عسل

0
362

نقد فیلم سر پر از عسل

نقد فیلم سر پر از عسل

نقد فیلم سر پر از عسل : پرداختن به آلزایمر پدر بزرگ حواس پرت
در فیلم فاجعه بار «ذهن سفید» که روایتگر دست و پنجه نرم کردن (اجباری) یک خانواده با رو به وخامت گذاشتن بیماری زوال عقل آمادئوس زن مرده (با بازی نیک نولتی) است به سوژه بیماری آلزایمر به نحوی آشفته و ناسازگار و در بعضی مواقع با لحنی اهانت بار پرداخته می شود.

نشانه های هشدار دهنده بیماری او برای اولین بار زمانی ظهور می کنند که او دارد در مراسم ختم همسرش سخنرانی می کند و ناگهان شروع به زدن حرفهایی عجیب و غریب درباره کیک می کند ، مردن او را فراموش می کند و به نظر نمی رسد که اصلاً بداند کجاست.پسر آمادئوس یعنی نیک (با بازی مت دیلن) تصمیم می گیرد تا پدرش را وا دارد که پیش خودش و خانواده اش بیاید.

اما تنش ها در میان نیک و همسر گرفتار و پر مشغله اش یعنی سارا (با بازی امیلی مورتیمر) بالا می گیرند و حضور این پیرمرد فقط موجب بدتر شدن اوضاع می شود.

  • آمادئوس در یخچال ادرار می کند؛
  • یک مرغ پخته را در کمد می گذارد؛
  • عصرها را درحال تماس با همسر مرده اش با استفاده از یک موز که فکر میکند تلفن است سپری میکند.

تمام داستان از همین قرار است و هنگامی که او به خراب کردن باغ به وسیله اره برقی مشغول است، به صورت اتفاقی با سلاح هایی پر به سمت نوه ده ساله اش تیلدا (با بازی سوفیا لین نولتی) شلیک می کند و یا آشپزخانه را به آتش می کشد.

نقد فیلم سر پر از عسل : نکات فنی فیلم

و اما نکات فنی فیلم سر پر از عسل

این فیلم با آن مسیر روایتگری غریب و مغشوشش و آن بازیهای پر جیغ و دادش گویی که در یک دستگاه غذاساز تدوین شده باشد.

اما تمام اینها تازه کوچکترین اشکالات فیلم هستند.

به طرز غریبی، چنین به نظر نمی رسد که هیچ کس نگران تنها گذاشتن تیلدا بدون هیچ مراقبتی در کنار آمادئوس باشد، و فیلم به جای توجه نشان دادن به این نکته، از این صحنه به عنوان فرصتی برای شکل گیری ماجراجویی هایی پیوند ساز در میان این دختر زودتر از موعد به عقل رسیده و پدر بزرگ خل وضعش استفاده میکند. کارگردان این فیلم یعنی تیل شوایگر (که به بازسازی فیلم آلمانی موفق از نظر مالی خودش در سال ۲۰۱۴ پرداخته است) و همکارانش مشخصاً عوارض ویرانگر این بیماری را درک می کنند، اما تصمیم گرفته اند تا خل بازیهای آمادئوس را به مجموعه هایی از قطعات کمیک تبدیل سازند که به مراتب تلخ تر و غم بارتر از واقعیت خود آنها به نظر می رسند.

منبع: وبسایت راجر ایبرت

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید