نقد فیلم سینمایی” همه میدانند” ساخته اصغر فرهادی

2
229

نقد فیلم سینمایی” همه میدانند” ساخته اصغر فرهادی با اجرای رضا پارسا کیان و سعید رودکی

2 ديدگاه

 1. کوتاه در مورد همه می‌دانند احتمالا برخی را خوش نیاید. ظاهرا همه می‌‎دانند جز آقای فرهادی.
  اگر همه می‌دانند چرا می‌سازی؟ در ویکی‌پدیا درباره ایشان نوشته سبک رئال، باشد ما هم حرفی نداریم ولی رئال تر از همه، نام فیلم است که خود نیز بخوبی می‌داند آن قدر موضوع تکراری و بی نمک است که صدها فیلم یا بیشتر، با همین موضوع شروع و به پایان رسیده اند، چیزی در رده دو رقمی. از نقطه نظر فیلمسازی جهانی، چرا می‌گوییم جهانی، زیرا که او در آن سوی جهان با توجه به هوشش که می‌داند چیزی برای ارائه ندارد، به سراغ آن سه بازیگر برجسته رفته تا از آن منظر هم که شده لااقل برخی به تماشایش بنشینند.

  اما کمدی تر این است که برخی همه می‌دانند را به تحلیل می‌نشینند، حقیقتٱ مشکل در چیست؟ نگارنده بر این باور است، زمانی که ساده اندیشانه گمان داری وقتی تیم فوتبال ایران به جام جهانی رفت، مگر قرار بوده، اسپانیا و پرتغال را در هم بکوبد !! آنجا دیگر مسئله سیاسی نیست که به دلایلی! قهرمان شوی و اسکار بگیری، زمانیکه فیلمی برجسته مثل مردی بنام اوه در برابر فروشنده جایزه ای نمی‌گیرد،اگر بقول دایی جان کار کار انگلیس نیست پس کار کیست؟

  وقتی پرت و پلایی بنام آرگو (۲۰۱۲) اسکار می‌گیرد و (داوران) مثل دوران مدرسه از دست هم کپی می‌کنند در رای دادن یا همان جدایی نادر از سیمین ،مقصود هرگز قرار دادن آرگو و جدایی نادر…. در کنار هم نیست، بلکه مراد نشان دادن دخالت مسائلی بسیاری بجز فیلم سازی است در گرفتن حتی اسکار. آیا حقیقتا در آن جایگاه قرار دارد؟ وقتی مستند جناب پناهی بنام تاکسی با آن ساخت جایزه می‌گیرد، اینجاست که اشکمان سرازیر می‌شود و ناسیونالیزم و ایرانی بودن از ذوق هلاکمان می‌کند. اگر به دلیلی نمی‌برد، چگونه است که فیلم های انتخابی در لیست که هر کدام چیزی برای گفتن دارند، تشریف می‌برند لای دست پدر بزرگوار سازنده شان، شما می توانید بگویید نگارنده از سینه‌زنان دو آتشه تئوری توطئه است، کاملا هم آسوده باشید.

  اگر قرار بر این نبود که داستان اینقدر سیاسی باشد، خودتان بگویید جایگاه سهراب شهید ثالث با طبیعت بیجانش و برخی فیلمهای امیر نادری کجا بود و باید چند اسکار می‌گرفت یا بگیرد؟ هرگز گمان ندارم فرهادی کاری برای سینمای ما نکرده و چیزی برای گفتن نداشته، اما آیا حقیقتا جایگاه او اینجاست؟

  پس جایگاه احمد رضا معتمدی و دیوانه از قفس پریدش در کجا باید قرار گیرد؟ چه از نظر فیلمنامه و چه از نظر ساخت با آن امکانات و فضای آن زمان .

  فکر نکن همه نمی‌دانند بلکه (همه می‌دانند) شوخی نیست ها.
  فیلم فارسی گنج قارون را شاید کارشناسان گرامی دیده باشند، صحنه ای دارد که در هتل هیلتون مثلا مترجم فردین از هند آمده است، زمانی که فردین پرت و پلایی می‌گوید، به پدر فروزان می گوید: “اگه مردی بگو چی گفت، بگو دیگه، چون من خودم هم نفهمیدم چی گفت”

  حال کارشناسان گرامی مشکلشان لحاف ملاست، یکی کف می زند که فرهادی رفته در خارج فیلم ساخته است، احتمالا این عزیزان خبر از شاهکارهای بی بدیل!! و جدید سینمای ایران ندارند که در کانادا و این طرف، آن طرف کلید می خورد و سینمایی را که شاید می توانست چیزی برای گفتن داشته باشد در باتلاق مافیای پول فرو می رود که هم سعی در تحمیق بیننده را دارد و هم با مجوزهای بلافاصله ای از سوی متولیان ارشادی سریع مجوز ساخت می گیرد. بقول عزیزی که می گفت وقتی فیلمنامه را می بریم پرت میکنن جلویمان و می گویند فقط کمدی بیار، و البته ایکاش این فضولات جیب سازنده و بازیگر پر کن نامشان کمدی بود. نمیدانم تعریف کمدی از نظر اینان چیست، احتمالا چاپلین ها و … وودی آلن ها پمدی می ساختند و فهم و درک کلام کمدی را طبق معمول چون هنر نزد ایرانیان است و بس، احتمالا باید نزد هموطنان عزیز جستجو کرد.

  بله فرهادی رفته خارج ساخته، اما این از کجا در آمده که این حرکت یک (ویژگی است) در واقع چه چیزی برای گفتن دارد؟ احتمالا این همه که کارشناسان محترم در موردش می گویند، حتی از ۲۰۰کیلومتری ذهن این بنده خدا هم شاید عبور نکرده باشد. فیلمی همانگونه که قبلا گفتم، با داستانی دست دهم، بیستم، که سالهاست شاهد ساخت امثال آن هستیم. نگارنده، خواهشمندم در صورت امکان عنایت بفرمایند بجای مقایسه با کارهای قبلی ایشان و قیاس مع الفارق با کارگردانان روز جهان افتخار دهند بنویسند این همه می‌دانند چون شما بزرگان همه می دانید جز خود فرهادی، چه چیز برای ارائه و گفتن دارد . ۱-دزدی بد است ۲-خیانت کار بدی است ۳- خیانت کار خوبی است چون ممکن است روزی برای نجات بکار آید ۴- سلطان غم پدر ۵- سلطان درد مادر ۶-کریستوفر نولان بهتر است یا فرهادی ۷-الفرد هیچکاک برود بوق بزند ۸-علم بهتر است یا ثروت!! و الی آخر و داستان ادامه دارد. چرا که ایشان آقای فرهادی هستند، احتمالا همین همه میدانند را اگر که مادر مرده ای سرهم کرده بود کلی فحش هم می خورد، یا خاله زنکهای دم در نشین سالهای قدیم ،پچ پچ دیدی بیشرف بخاطر پول بچه خواهرش رو دزدید !!!

  اینجاست که در می یابیم برتراند راسل چقدر زیبا گفته: “آنجا که خورشید پرستش میشود درجه حرارت مفهومی ندارد”

  (تو تنها نام داشته باش باقیش با ما)!!

  نویسنده: سامان سامانی

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید